A pránanadi két szanszkrit eredetű szóból alkotott kifejezés. A prána jelentése szél (más forrás szerint életerő, energia), a nadi jelentése pedig ér, cső, csatorna, folyam – az Ájurvéda és a jóga központi fogalmai. A pránanadi tehát életenergia-csatornának fordítható. A módszer eredeti elnevezése „New Method”, a magyar honlapok szerint Németországban és Nyugat-Európában egyaránt ezt használják.
A prána a pránanadi filozófiája szerint egyfajta mindent átható erőteljes energia, ami támogatja az életfolyamatokat. Használata, ebből eredően, harmóniát hoz létre a fizikai és tudati szintek között.
A pránával való gyógyítás technikáját, a pránanadi gyakorlóinak állítása szerint egy német származású tanító, Christian Weber, tizenhat évi tibeti képzés után hozta el a nyugati világba. Magyarországon 1992-ben vált ismertté a módszer, melynek átadása azóta tanfolyam keretében oktatható.
A pránanadi hatásmechanizmusát a módszer követői a következőképpen magyarázzák:
Életfolyamatokat támogat, valamennyi – fizikai, pszichikai, spirituális – síkon hat. Igazodik minden élő és élettelen egyéni igényeihez. Támogatja a személyiség fejlődésének folyamatát. Pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti a fájdalmat, segít a félelem, harag, méreg, depresszió, aggodalom és kétségek közt lévő levertség legyőzésében.
Megkönnyíti a nehéz fizikai és pszichikai megterhelés leküzdését, segíti a tanulást. Előnyösen befolyásolja az emberekhez való viszonyulásunkat, komoly szerepe van a kapcsolatok építésében, ápolásában. Serkenti a kreativitást, növeli a teljesítő-képességet.
A Magyar Szabadalmi Hivatal a 2004. november 30-án M04 04801 ügyszámon bejelentett PRÁNANADI megjelölést 2007. február 23-án, 188 739 lajstromszámon védjegyként bejegyezte. Az utóbbi időben a pránanadi iskola vezetője a saját honlapján a módszert „A MAGYAR PRÁNANADI ÖNFEJLESZTŐ ÉS GYÓGYÍTÓ RENDSZER” névre változtatta.